InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovJedovaté kvety pre psa

Ako omylom otráviť psa: Ktoré kvety sú pre psov jedovaté?

  30. Apríl 2024,    7 min. prečítanie,
S blížiacim sa Dňom matiek sa mnohí z nás uchýlia k tradičnému darčeku v podobe kytice. Nádherné bukréty symbolizujúce lásku a uznanie našim milovaným mamičkám. Kto by ich nemiloval!

Pri výbere kvetinového daru je dôležité vziať do úvahy nielen estetický dojem a symboliku. Ak máte doma štvornohého kamaráta, potom tiež bezpečnosť našich domácich maznáčikov. A to či už kvetinu darujete, dostanete alebo si ju kúpite pre seba.
Niektoré kvetinové druhy sú doslova skryté nebezpečenstvo, lebo môžu byť pre našich chlpáčov jedovaté. Ako urobiť mamičke radosť, ale zároveň neotráviť psa? Prinášame zoznam obľúbených kvetov, ktorým je lepšie sa pri výbere kytice na Deň matiek vyhnúť.

Prečo sa vyhnúť jedovatým kvetom

Bezpečnosť na prvom mieste. Kvety obsahujú chemické látky, ktoré môžu byť pre našich domácich maznáčikov jedovaté. Aj malé množstvo môže viesť k vážnym zdravotným problémom u psov, vrátane otravy až smrti. Riziko otravy psov kvetmi môže niesť vážne následky.

Je dôležité poznamenať, že vždy záleží na viacerých faktoroch. Ako je skonzumované množstvo, telesné proporcie psa, časti skonzumovaných rastlín (najviac toxické sú cibuľky) a ďalšie okolnosti. Každý pes reaguje inak, množstvo, ktoré pre jedného môže znamenať smrteľný následok, iný nemusí ani postrehnúť.

Ktorým sa vyhnúť? Zoznam jedovatých kvetov pre psov

Zostavili sme zoznam obľúbených kvetov, na ktoré môžete často naraziť v kyticiach a kvetinových bukrétach, ktoré pre vášho maznáčika sú voňavým nebezpečenstvom.

Ľalia

Ľalia patrí rozhodne medzi jedny z najobľúbenejších kvetov, ktoré bývajú súčasťou kvetinových bukriet. Ak chcete obdarovať majiteľku psíka kyticou plnou ľalií, radšej si to rozmyslite. Obzvlášť niektoré druhy ľalií predstavujú pre psíkov skutočné nebezpečenstvo.

Niektoré druhy ľalií sú pre psov toxickejšie ako iné. Existujú aj také druhy ľalií, ktoré sú pre psov považované za netoxické. Avšak aj u týchto druhov môže konzumácia väčšieho množstva spôsobiť psiemu tráviacemu systému poriadnu paseku a je dobré sa im vyhnúť, zdôrazňuje veterinárka Laci Schaible.

Ľalia peruánska, tigrovaná a veľkonočná aj ľaliovka červenkastá sú klasifikované ako netoxické pre psov. Naopak ľalie prérijné (dažďové), konvalinky (napr. konvalinka voňavá), ľalie izbové alebo kaly môžu pre psov znamenať skutočné nebezpečenstvo.

Hoci nejde priamo o ľaliu, ale o kvet z radu ľaliotvaré, jesienka obyčajná obsahuje až smrteľne jedovaté časti. Príznaky a prejavy otravy ľaliou u psov sa líšia v závislosti od druhu ľalie, ktorá sa im dostala pod ňufák. 
🐕‍ Možné náhle príznaky otravy: vracanie, hnačka, znížená chuť do jedla, nadmerné slinenie alebo podráždenie ústnej dutiny (najmä u Kaly a ľalie izbovej). Pri požití konvaliniek sa môžu objaviť srdcové problémy.

☠️ Toxická látka: kardioglykozidy (konvalinka), nerozpustné kryštály šťaveľanu vápenatého (ľalia domáca, kala či kornútovka)

⚠️ Kedy je situácia kritická? Ak pes zje listy, kvet alebo koreň konvalinky, môže to viesť až ku spomaleniu srdcového rytmu, závažnej srdcovej arytmii, kŕčom a v najzávažnejších prípadoch aj k smrti.

Azalka

Kvetináč plný nádherných, voňavých azaliek znie síce ako skvelý darček, ale nie pre majiteľku chlpáča. Azalky väčšina z nás pozná ako mohutne obsypané kríky, ktoré hrajú farbami, vďaka ich krásnemu vzhľadu sú ale aj častým darčekom pre praktické mamičky vo forme kvetináča.

Všetky časti rastliny obsahujú grayanotoxín a reakcia psa závisí predovšetkým od toho, koľko tejto látky zjedol.
🐕‍🦺 Príznaky otravy: slintanie, problémy s chôdzou, vracanie, tras, nízky krvný tlak, nepravidelná srdcová frekvencia

☠️ Toxická látka: neurotoxín grayanotoxín

⚠️ Kedy je situácia kritická? Obsahuje silný neurotoxín, ktorý môže narušiť schopnosť buniek tela. Pri požití môže narušiť kostrové a nervové funkcie a zaťažiť činnosť srdcového svalu. Abnormálny srdcový rytmus, tras a nízky krvný tlak sú tri z príznakov otravy azalkou, ktoré môžu viesť k vážnym zdravotným problémom.

Vlčí mak

Chystáte sa mamičke natrhať krásnu kyticu plnú žiarivo červených vlčích makov? Ak plánujete ísť na makové pole so psíkom, rozmyslite si to. Vlčí mak je pre nich jedovatý.
🐕‍ Možné náhle príznaky otravy: vracanie, slintanie, nezáujem o jedlo, nápadný pokles hladiny energie

☠️ Toxická látka: toxické alkaloidy (morfín, kodeín)

⚠️ Kedy je situácia kritická? Prejavy ako bledé ďasná, slabosť alebo nedostatok koordinácie môžu znamenať vnútorné krvácanie. Dýchacie problémy alebo kŕče sú ďalšími varovnými signálmi, ktoré si pýtajú okamžitú veterinárnu pomoc.

Hyacint

Žiarivé, voňavé hyacinty, ktoré sú prvými signálmi jari. Hovoríte si, že sú teda ideálnym darčekom pre mamičku, ako jej priniesť trochu jari do bytu? Dajte si pozor a radšej zvoľte iný variant, ak máte v byte dunča. Hyacinty sú pre psov jedovaté.
🐕‍ Možné náhle príznaky otravy: hnačka, vracanie, tras, kŕče, zvýšená srdcová frekvencia

☠️ Toxická látka: šťaveľan vápenatý

⚠️ Kedy je situácia kritická? Prach z hyacintových cibuliek môže spôsobiť vážne podráždenie pľúc aj u ľudí, čo však robí hyacinty pre psov toxickými je prítomnosť kryštálov šťaveľanu vápenatého. Tieto kryštály sa nachádzajú vo všetkých častiach rastliny s najvyššou koncentráciou v cibuľkách a majú tvar ihličiek. Tie môžu prepichnúť mäkké tkanivá v papuli a črevách vášho psa.

Toto poškodenie môže vyvolať bolesť (čo často odradí psích kamarátov od konzumácie takého množstva, ktoré by spôsobilo toxicitu), to ale nie je podmienkou. Aj napriek tomu je lepšie sa hyacintom vyhnúť.

Ak váš pes prehltol aj to najmenšie množstvo rastliny hyacintu, mali by ste sa urýchlene vybrať k veterinárovi, a to aj v prípade, že sa príznaky ešte nezačali prejavovať.
Nebezpečné cibuľky
Tulipány a hyacinty sú jedovaté pre psy aj mačky. Všetky časti rastlín obsahujú toxíny a môžu spôsobiť vašim domácim maznáčikom problémy. Toxíny sú najviac koncentrované v cibuľkách rastlín, preto sú cibuľky najnebezpečnejšie časti rastlín. 

Tulipán

Kto by neľúbil tulipány? Jedny z najobľúbenejších kvetov, ktoré môžete svojej mamičke venovať. Široká škála farieb, tvarov a ľahká dostupnosť. Tieto krásne kvety majú jeden háčik, pre psíkov sú jedovaté.
🐕‍ Možné náhle príznaky otravy: vracanie, srdcová arytmia, kóma, hnačka, problémy s dýchaním, nadmerné slinenie, letargia

☠️ Toxická látka: tulipalin A a B

⚠️ Kedy je situácia kritická? Dajte pozor hlavne na cibuľky! Ak váš pes rozhryzie kopijovité listy, môžu sa dostaviť žalúdočné problémy. Skutočné nebezpečenstvo však hrozí, keď váš pes vyhrabe a zožerie novo vysadené cibuľky, ktoré obsahujú najviac toxínov.

Ako rýchlo sa prejaví otrava u psa? Podľa ASPCA sa najmä pri konzumácii cibuľky tulipánu príznaky otravy prejavia v priebehu niekoľkých hodín. Pri konzumácii inej časti ako je cibuľka sa príznaky môžu dostaviť o niečo neskôr. V niektorých prípadoch môžu psy trpieť aj úzkosťou.

Narcis

Jarné obdobie doslova nabáda ku kytici krásnych narcisov. Kytica plná žiarivo žltých kvetov je síce pekná na pohľad, ale pre psa môže predstavovať veľké nebezpečenstvo. Konzumácia kvetov môže viesť k veľmi vážnym príznakom otravy.
🐕‍ Možné náhle príznaky otravy: žalúdočné nevoľnosti a vracanie, ospalosť, hnačka, malátnosť alebo zvýšená srdcová frekvencia

☠️ Toxická látka: lykorín, narcisín, narcipoeitin alkaloid (vyvoláva vracanie)

⚠️ Kedy je situácia kritická? Ak váš pes zjedol kvety, cibuľky alebo stačí, aby sa napil vody z vázy s narcismi. Najjedovatejšou časťou narcisov sú často cibuľky, kde sa toxíny koncentrujú najviac.
Stiahnite si aplikáciu Pet Poison
Chcete mať rýchleho pomocníka vždy po ruke? Stiahnite si aplikáciu 📱 Pet Poison (dostupná pre iOS aj Android), kde nájdete informácie o jedovatých látkách aj rastlinách.  

Bezpečné alternatívy namiesto kytice

Ako už asi tušíte, s čokoládou, balíčkom orieškov alebo inými sladkými dobrotami plnými sladidiel u psíkomilov tiež veľmi neuspejete. Tie ale môžete aspoň zavrieť na nedosiahnuteľné miesto. Ak oslávenkyňa skutočne miluje psíkov, mohli by ste jej darovať aj klbko šťastia v podobe nového šteniatka. To so sebou ale prináša vlastnú zbierku problémov: zoznámenie so starým chlpáčom môže prinášať viac starostí, ako radosti.
 
Čím teda urobiť mamičke radosť? 

🌲 Zájdite na spoločnú prechádzku aj s chlpáčom. Po ceste si urobte zastávku na dobrú kávu a zákusok.

🎶 Vydajte sa za kultúrou. Je vaša mama milovníčkou kultúry? Kúpte jej lístok na výstavu alebo predstavenie, o ktorom už dlho básni. Alebo viete, že by jej mohlo urobiť radosť.

💝 Vlastnoručne vyrobený darček. Venujte mamičke ručne vyrobený darček, ako je album s rodinnými fotografiami, obrázok alebo jej upečte niečo dobré na zub.

🌸 Milovníčky kvetov? Vezmite ju do botanickej záhrady, obzvlášť v jarnom období bude všetko krásne kvitnúť. Alebo jej stále môžete venovať kyticu kvetov, ktoré sú pre psíkov bezpečné, čo trebárs taká kytica cínií? 
Izbová rastlina ako darček? Radšej nie.
Tu si dajte pozor! Rovnako ako rezané kvety, existujú aj mnohé jedovaté izbové rastliny a kvety. Medzi najznámejšie a veľmi obľúbené v domácnostiach patrí napríklad svokrin jazyk, dieffenbachia, klívia, antúria alebo cyklámen.

Čo robiť v prípade podozrenia na otravu

Ak pristihnete svojho psa s niektorým z kvetov v papuli, čas zohráva dôležitú úlohu a je nutné konať. Nečakajte, kým sa objavia príznaky otravy. Okamžitá reakcia môže hrať kľúčovú úlohu v minimalizácii prípadných následkov.

Prvé kroky, ako zareagovať:

  1. Ako prvé dajte preč zvyšky kvetov, ktoré nestihol zjesť.
  2. Skontrolujte, či nemá v papuli neprehltnuté kúsky.
  3. Nepokúšajte sa vyvolať vracanie bez predchádzajúceho kontaktovania veterinára. Taktiež nepodávajte žiadne lieky, mohlo by sa to vypomstiť.
  4. Nečakajte, kým sa objavia prvé príznaky a ihneď kontaktujte svojho veterinára. Ten psa pozná a poradí vám najlepšie ako dokáže. Je dobré si poznamenať základné informácie, na ktoré sa vás pravdepodobne bude pýtať.
Vettox ponúka podrobný postup prvej pomoci, ako zareagovať v prípade požitia nebezpečných látok.
Čo si zaznamenať pred rozhovorom s veterinárom
  • podrobnosti o všetkom, o čom si myslíte, že váš pes zjedol
  • kedy to zjedol
  • koľko toho prehltol
  • aké príznaky sa uňho objavili
Čím skôr sa mu dostaví potrebná starostlivosť od veterinára, tým zvyšujete šancu na uzdravenie a elimináciu trvalých následkov.

Podľa centra pre kontrolu otráv zvierat ASPCA medzi najčastejšie prejavy akejkoľvek otravy u domácich zvierat patrí vracanie, hnačka a slinenie. V závažnejších prípadoch môže letargia a depresia naznačovať, že váš maznáčik mohol zjesť niečo jedovaté.

Prevencia je vždy lepšia (a lacnejšia!) voľba ako následná liečba. Už len z tohto dôvodu je lepšie vyhnúť sa jedovatým kvetom a zvoliť alternatívne možnosti pre kytice ku Dňu matiek. Nemusí ísť iba o Deň matiek, ale aj iné oslavy, pri ktorých sú kvetinové bukréty bežným darom.

Na záver? Rozhodne nehovoríme, nech už nikdy nekúpite žiadnu kyticu majiteľom psov, stačí iba zvážiť, ktoré kvety sú vhodné a ktorým sa vyhnúť. Vyberajte s rozumom a šírte túto osvetu ďalej, nech sa tieto informácie dostavia k čo najväčšiemu množstvu milovníkov zvierat.